середа, 4 вересня 2013 р.

Урок «Мандрівка»

Тема. Питальні речення. Розділові знаки в кінці питальних речень. Логічний наголос у питальних реченнях.
Мета: дати уявлення про питальні речення, формувати навички інтонування питального речення, вміння ставити логічний наголос, розвивати усне мовлення учнів, творчу уяву,  виховувати бережливе ставлення учнів до лісу та його мешканців.

Матеріал уроку. (Вашуленко  М.С., Білецька М.А. Українська мова (частина І): Підручн. для 2 кл.-К: Освіта.-2009.)
Обладнання. Сюжетна картина, малюнки зайця, дятла, слова-листочки, малюнки грибів – етапів уроку, записи на дошці.
Тип уроку: урок – уявна подорож до осіннього лісу
Урок відповідає навчальній програмі Міністерства освіти і науки України з математики для 2 класу (авт. Вашуленко  М.С.)

Хід уроку
І. Організаційний момент . створення атмосфери уроку.
- Сьогодні урок незвичний. У мене в руках кошик, а надворі осінь. Що ми сьогодні можемо зробити? Так , сьогодні ми підемо до лісу, збирати гриби. Щоб запам’ятати час і місце нашої мандрівки, запишемо у зошитах дату.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
- Перевіримо ваші знання. Чи готові ви йти у ліс?
- Зачитайте речення записане на дошці.
Тихою ходою по землі іде осінь.

-Доведіть, що це речення.
- Що виражає речення? З чого складається речення?
- Як пишуться слова в реченні?
- Як відокремлюються речення в усному мовленні?
- Що ставимо в кінці речення на письмі?
- З яким видом речення ви познайомилися на минулому уроці?
- Чи можна назвати це речення розповідним?
- Що таке розповідне речення

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
1. Слово вчителя
- Бачу, що ви готові йти в ліс. Перед нами листяна доріжка, вздовж якої ростуть гриби – незвичайні, а чарівні, із завданнями. Покласти гриб у кошик можна тільки тоді, коли виконаєте завдання. А право це зробити матимуть учні, які будуть активними на уроці.
2. Каліграфічна хвилинка.
- Мандруємо стежиною, продовжуємо урок каліграфічною хвилиною.
- Яка зараз пора року? (Осінь)
- З якого звука починається це слово? Якою буквою він позначається на письмі? А закінчується?
- Спишіть каліграфічно у зошити такі буквосполучення, записані на дошці.
О ос ооо нь ов іє
- Подивіться, чи правильно лежать зошити на партах, як ви тримаєте ручку, як сидите.
- Зачитайте речення, що записані на доці. Спишіть.
Осінь. Осінь ! Листя жовтіє.

- Про  що розповіли ці речення? То які ці речення?
- Як вимовити ці речення?
Зробіть звуковий аналіз слова осінь.
- Складіть розповідне речення про осінь.
ІV. Робота над новим матеріалом.

1. Розвиток мовлення.
- Йдемо далі листяною доріжкою. Кого ви бачите на своєму шляху?
- Поставте запитання до цієї тваринки. (То сидить на стежці? Що робить зайчик?)
- А тепер запитайте у зайчика. (Зайчику, чому ти плачеш?)

2. Робота в парах
Запитайте один в одного про зайчика і дайте відповідь.
Висновок: ви користувалися реченнями, в яких щось запитувалося. Як ви думаєте, то як ці речення називаються? Який знак поставимо в кінці таких речень?

3. Оголошення теми і мети уроку
- Отож, тема нашого уроку «Питальні речення». «Інтонування питальних речень»

4. Робота над сюжетною картиною
- Знаєте, чому плаче зайчик? Звірі гралися у піжмурки і так заховалися, що зайчик не зміг їх знайти. Допоможемо йому?

А) робота в зошитах:
- Спочатку запишіть у зошитах питальне речення про зайчика
- А тепер речення в якому ви щось запитуєте у зайчика.
     - Що поставимо в кінці питальних речень?

Б) робота з картиною
- Де сховалися звірі?
 Поставте питання про те, де сховалися звірі.
(Учні спочатку ставлять запитання про те, де сховалися звірі, а потім щось запитують у тваринок)


висновок: речення, в якому про щось запитується називається питальним

5.Читання і аналіз правила у підручнику на ст. 65

V. Тренувальні вправи. Робота з підручником
1.Інтонування речень
- прочитайте завдання у підручнику на ст. 65, вправа 133.
- Що треба зробити спочатку? А потім?
- Як треба вимовляти виділені слова?
- І ряд, зачитайте запитання, ІІ ряд – відповіді.

2. Словникова  робота
- Про кого йде мова?  (Про дятла). Це цікавий птах.
 Послухайте про нього цікавинку.
- слухання вірша про дятла
- відгадування загадки про дятла

Відгадайте, діти, хто
Має носик долото?
Хто день і ніч стукає
Хто дерева слухає?
Хто комах з кори виймає?
Про здоровя лісу дбає?

3. Списування
- Спишіть у зошити 2 запитання і відповіді на них.

VI. Фізкультхвилинка

Ви прекрасно потрудились,
Та напевно ви втомились.
А щоб сили відновити
Треба вправи нам зробити.

Вийшов в поле боровик
Тай узявся в боки,
Бо він бачити не звик
Обрії широкі.
Покрутився на нозі,
Реготом залився,
Танцюристці бабочці
В пояс уклонився.
Довго зайчика ганяв,
Виспавсь на пісочку.
А як вечір вже настав,
Викупавсь в ставочку.


VII. Робота в групах
- Пограємось у гру про те, що можна побачити, відчути в осінньому лісі. Гра непроста, працюємо  в групах. Керівник групи отримує картку, він повинен поставити запитання, а решта – дати відповідь.


VIII. Творча робота
- Чи були уважними, всі гриби зібрали? Але, ні, он вітерець порозкидав осіннє листя, а під ним ще один грибок сховався,  а на листочках слова.
- Що треба зробити, щоб скласти речення?


Під ногами шелестять золоті листочки .
- Запишіть це речення в зошити..
- Про що йде мова у реченні? То яке це речення? Утворіть  питальне речення.
Я заберу один листочок, яким питальним словом можна замінити його?
IX. Домашнє завдання
-  Цю роботу продовжіть вдома. Складіть і запишіть питання до цього речення.

X. Підсумок уроку
- Чи цікаво вам було на уроці?
- Що найбільше запам’яталося?
- Про які речення ми говорили?
- Для чого потрібні нам питальні речення?
- Добре попрацювали, он який кошик грибів назбирали. На початку уроку я казала, що вони не прості.
- Скажіть, коли ваші батьки працюють на роботі, то що отримують  за свою працю? (Гроші, заробітну плату).
-А як заохочують працівників, що добре працюють? (Підвищують заробітну плату, нагороджують…)
- То як ви сьогодні працювали? Що заслужили? Зараз побачимо.
- На зворотньом у боці грибів – букви. Складіть слово.(ПРЕМІЯ)



Автор: Кордуба Н. Я.
Будь-яке використання матеріалів без відома та дозволу автора - заборонено!